Nowy program Zespołu Śląsk

Opublikowano: 2010-10-15 01:08:00
Od lewej Adam Pastuch - dyrektor Zespołu Śląsk, Izabela Migocz - kierownik artystyczny Zespołu Śląsk, Michał Smolorz - scenarzysta i reżyser programu "Zespół "Śląsk" biesiadnie", Michaił Zubkov - zastępca kierownika baletu Zespołu Śląsk. Fot. Tomasz Pawlu

Wczoraj w siedzibie Zespołu Śląsk odbyła się konferencja prasowa dotycząca w dużej mierze najnowszego programu pt. "Zespół "Śląsk" biesiadnie". Premiera nowego spektaklu odbędzie się 28 października w Rybnickim Centrum Kultury.


Spotkanie to było również okazją do zaprezentowania wyróżnień, które zaprezentował dyrektor Zespołu Śląsk Adam Pastuch. Wśród nagród znalazły się m.in. tytuł Ambasadora Śląska w kategorii "kultura" oraz nagroda przyznana przez Ministra Rozwoju Regionalnego. Natomiast przez "Spichlerz Górnego Śląska" Zespół Śląsk został uhonorowany Gwiazdą Spichlerza w kategorii "turystyka". Dyrektor wspomniał również o umowie, którą podpisał z Ministrem Kultury Bogdanem Zdrojewskim, dotyczącą dofinansowania II i III etapu rewitalizacji kompleksu pałacowego Zespołu Śląsk.


Następnie Izabela Migocz - kierownik artystyczny Zespołu Śląsk oraz Michał Smolorz - scenarzysta i reżyser programu "Zespół "Śląsk" biesiadnie" opowiedzieli o pracy przy nowym przedsięwzięciu. Próby do biesiady zaczęły się pod koniec września, natomiast jej głównym celem jest pokazanie ludziom rozrywki na przyzwoitym poziomie, ponieważ zdaniem Michała Smolorza coraz częściej rozrywka w dzisiejszych czasach sprowadza się do jarmarcznego poziomu. Kolejnym celem jest przełamanie stereotypu, jakoby Zespół Śląsk był wyłącznie zespołem ludowym. Jak mówi Adam Pastuch: "Chcielismy stworzyć coś, co nie będzie kojarzyło się ze Stanisławem Hadyną. Nie oznacza to jednak, że odstępujemy od typowego programu ludowego. Po prostu dążymy do rozbudowywania repertuaru".


Dyrektor opowiedział też o współpracy z Teatrem Mickiewicza w Częstochowie. Jednym z owoców tej współpracy ma być powstanie objazdowego spektaklu teatralnego.


Głos zabrał również Michaił Zubkov - zastępca kierownika baletu Zespołu Śląsk, który odpowiedzialny jest za choreografię i kostiumy do spektaklu "Listy George Sand", który zaprezentowany zostanie już jutro w siedzibie Zespołu Śląsk.


Z jaką dokładnością twórcy podchodzą do należytego zorganizowania biesiady, wszyscy mogli się przekonać na próbie zorganizowanej tuż po konferencji prasowej. Poniżej galeria zdjęć z próby.


  • Autor: Tomasz Pawluk
  • Brak komentarzy
  • Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany - możesz być pierwszy!